I'GS In Good Strategy

strategic consulting for franchise chains
scaling up strategies
business models
strategic marketing consulting

Obserwuj nas

Search

I'GS In Good Strategy
  -  Ogólne   -  Strategiczne doradztwo franczyzowe. Jak pomagamy naszym klientom budować wartość ich firm w długim terminie.

Strategiczne doradztwo franczyzowe

Im lepsze pytanie, tym lepsza odpowiedź. – Takie założenie przyjmujemy dla naszych procesów doradczych. – Umiejętność odkodowywania rynków, branż, właściwe zrozumienie biznesu naszych klientów poprzez zadawanie odpowiednich pytań, to podstawa skuteczności w naszych procesach doradczych.

W praktyce doradztwa strategicznego I’GS In Good Strategy specjalizujemy się we franczyzie – w obszarze strategicznego rozwoju sieci franczyzowych. Pomagamy naszym klientom budować lub usprawniać systemy franczyzowe, tak, aby mogli skutecznie zarabiać a w długim terminie budować wartość ich firm.

O co chodzi firmie na dużym obrazku rynkowym?

Przedsiębiorcy i zarządy firm zgłaszający się z pomysłem zaprojektowania lub optymalizacji systemu franczyzowego czy strategii rozwoju franczyzy, mało kiedy zakładają, że #franczyza jest tzw. „poprzez” do realizacji długofalowej strategii wzrostu firmy. To już droga – sposób realizowania celów strategicznych, model zarabiania i osiągania wyników finansowych.
? Bo przecież pierwsze pytanie, które się nasuwa, to dlaczego nie rozwijać się w modelu sieci własnej albo w modelu hybrydowym? Skąd wybór franczyzy – może są lepsze modele?
? Aby to przesądzić i dobrze zaprojektować swój system franczyzowy, trzeba odpowiedzieć sobie na szereg pytań strategicznych, które prowadzą do wniosku, że u podstawy systemu franczyzowego warto postawić strategię podstawową.
➡️ Chodzi o to, aby angażując się w długim terminie w rozwój sieci franczyzowej, zbudować jak największą wartość dla wszystkich interesariuszy: udziałowców, inwestorów, właścicieli, zarządów, menedżerów. Ale też pracowników (talentów na rynku) i klientów. Tak się buduje najbardziej trwałe systemy franczyzowe.

Projektując systemy franczyzowe, szukamy odpowiedzi na pytanie, jak (z)budować długofalową wartość firmy w modelu franczyzy, co jest ważne na tej drodze, co się liczy, jak do tego podchodzić?

Jakie są zatem te kluczowe pytania strategiczne?

➡️ Jakie wschodzące koncepty i konkurentów powinniśmy mieć na radarze? Jak będą rozwijały się zachowania klientów i konsumpcja za 5 lat? – To pytania o rynek, trendy, rozwój społeczny, zrównoważony rozwój.
➡️ Jakie są Wasze działania różnicujące?
➡️ Czy działacie w niszy lub czy możecie ją stworzyć?
➡️ Czy mamy właściwe narzędzia i technologie? Jakie zasoby powinniśmy outsource’ować a jakie rozwijać inhouse?
➡️ Gdzie są zawieszone tzw. low hanging fruits, czyli rozwiązania w zasięgu ręki, które pomogą nam szybko nabrać rozpędu?
➡️ Jak ustawić strategię dalszej ekspansji?
➡️ Jakie największe ryzyka identyfikujemy i jak możemy je ograniczyć?
➡️ Jaka jest Wasza obietnica marki i jak jej zamierzacie dotrzymać?
➡️ Co będzie Waszą główną dźwignią rozwoju,
➡️ I wreszcie jaki jest Wasz silnik ekonomiczny (x) i zysk na x – we franczyzie podstawa (?!)

Z kim pracujemy?

Franczyza to cały świat ?, powiedziałam nie tak dawno pewnej dziennikarce a ona rzeczywiście skierowała na tę tezę szczególną uwagę. – Cały retail, gastronomia chodzą we franczyzie. Nowo wschodzące dynamicznie rozwijające się branże np. rynek energii (!), wychodzą z ofertami franczyzowymi.
? Rozumiemy wyzwania i potrzeby systemów franczyzowych a rynki potrafimy zwinnie odkodowywać.

Pracujemy zarówno ze wschodzącymi sieciami franczyzowymi, które potrzebują pomocy w zaprojektowaniu systemu franczyzowego, jak i z dojrzałymi dużymi sieciami franczyzowymi, dla których ważne jest poukładanie modelu operacyjnego sieci, na którym zarobi franczyzodawca i franczyzobiorca. – Dużym sieciom franczyzowym chodzi o ułożenie modelu operacyjnego franczyzy: rozwinięcie systemów zarządzania i systemów operacyjnych, dostosowanie i skaskadowanie zasobów, aby cała sieć mogła się dalej skalować. A wszystkim chodzi o najlepszy model zarabiania, który zdominuje branżę. W tym im pomagamy.

➡️ Skalowanie

Kluczowe obszary ekspertyzy w strategicznym doradztwie franczyzowym.
? O Architekturze Modelu Franczyzy i innych kluczowych kompetencjach

Pracując nad rozwojem systemów franczyzowych koncentrujemy się na czterech głównych obszarach zagadnień:
1️⃣ Tzw. Architekturze Modelu Franczyzy – to podstawowa konstrukcja modelu franczyzowego
2️⃣  Rozwoju strategicznym sieci franczyzowej
3️⃣ Zagadnieniach formalno-prawnych
4️⃣ Modelowaniu finansowym.

Chodzi nam o to, aby zaprojektować system franczyzowy oparty na najlepszym w klasie modelu zarabiania, zaplanować jego rozwój strategiczny i zabezpieczyć strategiczne cele biznesu w umowie franczyzy.

Jak wygląda proces konstruowania (czasem optymalizowania) systemu franczyzowego –
o rozwijaniu Architektury Modelu Franczyzy?

➡️ Identyfikacja przedmiotu franczyzy: definicja Systemu, na czym polega System, pozycja marki, formaty, geolokalizacja, obszary wyłączności. 

➡️ Ocena bieżącego statusu sieci, w kierunku dalszego rozwoju: ilość placówek, wyniki finansowe placówki (z uwzględnieniem silnika ekonomicznego – głównej jednostki skalowania), status biznesu po Covid, potrzeby i wyzwania sieci i franczyzobiorców w sytuacji epidemii – dla nowych systemów, to rozmowa o projektowaniu wielkości sieci.

➡️ Pozycja celów strategicznych;

➡️ Model Operacyjny Sieci: know how w sieci, obowiązujące standardy, aktualna logika modelu operacyjnego: co dajemy franczyzobiorcom/ jak wspieramy, co egzekwujemy / co przechwytujemy w formie przychodu, forma przekazywania know how franczyzobiorcom, system szkoleń i komunikacji w sieci. 

➡️ Model zarabiania sieci: Na czym ta sieć zarabia? Na czym zarabia franczyzodawca i franczyzobiorca? Opłaty franczyzowe, łańcuch wartości. 

Pozostałe kluczowe kompetencje w naszej Praktyce: W czym jeszcze możemy Ci pomóc?

Budowanie sieci franczyzowej to nie tylko umowa franczyzy

Budowanie sieci franczyzowej to nie tylko umowa franczyzy i zastrzeżenie znaków towarowych i na tej bazie rozwijanie sieci. Kwestie formalno – prawne to dopiero (ważna) rama. Budowanie sieci franczyzowej to poukładanie biznesu tak, aby na naszym doświadczeniu i sukcesie wyrastały sukcesy rynkowe partnerów franczyzowych. To konkretna odpowiedzialność za bezpieczeństwo biznesu nie tylko swojego, uzasadniona konkretnym pakietem wiedzy, w którą musimy stale wyposażać naszych franczyzobiorców. A umowa franczyzy powinna zabezpieczać „interesy biznesu” – obu stron i sprawną realizację modelu operacyjnego, stymulując bezpieczny rozwój sieci.

Zapraszamy na wstępne bezpłatne konsultacje do naszej praktyki I’GS In Good Strategy. Pomogą one uporządkować myślenie, zdiagnozować potrzebę biznesu i zaproponować najbardziej optymalne podejście w zakresie strategicznego doradztwa franczyzowego.

Rejestracja: Wstępna bezpłatna konsultacja

Zapraszam do wstępnej bezpłatnej konsultacji o możliwościach podejścia do skalowania Waszej Firmy.

Monika Ferreira
Managing Partner, Strategic Advisor

mobile: +48 570 220 035
mail: monika.ferreira@ingoodstrategy.com

newsletter

Franczyza 2.0 Newsletter

To jest newsletter o budowaniu odważnych, przedsiębiorczych i trwałych organizacji sieciowych, które nastawione są na rentowny wzrost biznesu zarówno franczyzodawcy, jak i franczyzobiorcy.

Jeśli chcesz dowiedzieć się:

– Jak budować franczyzę nastawioną na rentowny wzrost biznesu zarówno franczyzodawcy jak i franczyzobiorcy?
– Dlaczego przedsiębiorcza sieć lepiej maksymalizuje zysk? I jaka to sieć?
– Jak dzięki kulturze współtworzenia i przedsiębiorczości rozwijać Franczyzobiorców 2.0 i Managerów 2.0 i dzięki temu ograniczyć rotację Partnerów we sieci?
– Jak skutecznie powielać rozwiązania franczyzodawcy na lokalnych rynkach franczyzobiorcy i dzięki temu prowadzić rentowny biznes?

To subskrybuj nasz newsletter.