Zbuduj system franczyzowy
wg metodyki Franczyza 2.0
Niektóre sieci franczyzowe potrafią rosnąć i skalować swój biznes, a inne nie i pozostają tylko małymi organizacjami, posiadającymi kilka unitów. Dlaczego w niektórych sieciach jest tak duża rotacja franczyzobiorców?
4 perspektywy patrzenia na franczyzę
Definiując i dalej budując system franczyzowy, warto uwzględnić 4 perspektywy patrzenia na franczyzę. Wszystkie one są powiązane, zależne od siebie, a dobrze zdefiniowane pozwolą stworzyć strategicznie trwały system franczyzowy i zbudować wartość marki w długim terminie.
Czy jako organizacja franczyzowa jesteś na drodze rozwoju strategicznego, operacyjnego i finansowego, ciągle stajesz się 2.0 i dzięki temu zyskownie rośniesz?
Poznaj sieć typu Franczyza 2.0
Skalowalny Model Franczyzy (SMF)
Jak wykorzystać 7 Zasad Skalowalnego Modelu Franczyzy do budowania zyskownego i trwałego biznesu franczyzowego dawcy i biorcy?
Model oparty jest na 7 zasadach, które wzajemnie się wzmacniają, a których realizacja pozwoli Ci zbudować skalującą się sieć franczyzową. W rezultacie zbudujesz organizację, która potrafi radzić sobie z wyzwaniami rosnącej skali, dlatego rośnie zyskownie i buduje wartość organizacji w długim terminie.
Umów się na bezpłatną konsultację
Dobra Franczyza, czyli jaka?
Dobra franczyza jest przede wszystkim o rozwoju organizacyjnym i o ludziach, o zbudowaniu Systemu organizacji franczyzowej na fundamencie określonych warunków współpracy dla ludzi – franczyzobiorców – przedsiębiorców, którzy będą potrafili i chcieli powielić model lokalnie i zarobić na tej powielalności.
Budowanie i prowadzenie dobrej franczyzy to kwestia tzw. „wewnętrznej gry strategicznej” – rozwijanie organizacji, która potrafi radzić sobie z wyzwaniami rosnącej skali i wygrywać w nowej ekonomii.
Dzielenie się wiedzą we franczyzie nie jest jednorazowym zdarzeniem transferu know-how przy nawiązaniu współpracy, a jest to proces płynący, będący istotą franczyzy i podstaw rozliczeń między stronami. Dzielenie się wiedzą jest we franczyzie kluczowym procesem tworzenia wartości.Tymczasem bardzo duża część rynku sieci franczyzowych nie traktuje tej obietnicy z należytą starannością, wiedza często pozostaje w głowie założyciela, a niedotrzymanie obietnicy staje się jedną z głównych barier wzrostu w tych sieciach.
Niedojrzałe systemy franczyzowe
Know-how w głowie założyciela, brak zdolności powielania rozwiązań, brak kapitałów, wiedzy strategicznej
Niezdefiniowane modele operacyjne
Brak strategicznego systemu edukacji
Nie ma umiejętności przekazywania wiedzy
Rotacja i niezadowolenie franczyzobiorców
Franczyzobiorcy nie działają strategicznie, „gaszą pożary”, często nie wiedzą, ile zarabiają, wydaje im się, że zarobią więcej i rezygnują z sieci
Mało wiedzy ogólnej o franczyzie
jako modelu funkcjonowania na rynku, nieuregulowane ustawodawstwo (w Polsce)
5 głównych barier wzrostu sieci franczyzowych
Największym wyzwaniem sieci franczyzowych na drodze budowania trwałych zyskownych organizacji sieciowych jest umiejętność zbudowania organizacji, które mają zdolność osiągania powielalności. Duża część funkcjonujących na rynku sieci ma ograniczenia, aby powielać centralne rozwiązania na rynkach lokalnych, skalować wiedzę i przekładać ją na konkretne kompetencje. Warto mieć świadomość głównych barier wzrostu sieci franczyzowych, które stanowią dla nich hamulec na drodze zwiększania skali ich biznesu.
O mnie
Monika Ferreira
Founding Partner & Doradca Strategiczny w praktyce doradztwa strategicznego I’GS In Good Strategy. Autorka Projektu Franczyza 2.0 i książki „Strategie skalowania sieci franczyzowych”.