Zakochaj się w mojej marce. Strategia BRAND RELEVANCE – jak zapewnić długoterminowy sukces marki
Co łączy marki takie jak Apple, Google, Amazon, Netflix czy Pinterest? Po pierwsze w każdym aspekcie swojego działania szukają nowych rozwiązań, aby zaangażować i zainspirować swoich konsumentów. Po drugie należą do pięciu najważniejszych brandów, bez jakich amerykańscy konsumenci nie wyobrażają sobie swojego codziennego życia (wg. Prophet Brand Relevance Index 2019).
Dynamika rynku oraz mnogość produktów na rynku powodują, że dzisiejszy konsument jest ekspertem w ignorowaniu setek otaczających go brandów, ale z drugiej strony, jeśli dana marka staje się tą ulubioną to lojalność jego odbiorcy nie zna granic. Okazuje się, że mimowolnie wspominamy przyjaciołom lub rodzinie swoją ulubioną markę w różnych kontekstach średnio aż 90 razy tygodniowo! A co za tym idzie, ponad 60% naszych słuchaczy chętniej kupuje produkty bazując na naszych rekomendacjach.
Marki wymienione powyżej podejmują odważne i często ryzykowne decyzje, po to, aby zadziwić konsumenta, zminimalizować znaczenie konkurencji a docelowo, aby stworzyć nową kategorię lub subkategorię na rynku. Strategia BRAND RELEVANCE, koncentruje się na sprawieniu, że konkurencja jest praktycznie nieistotna bo brand stworzył całkowicie nową kategorię, gdzie nie ma się z kim porównać.
Organizacje, które zbudowały silne marki poprzez BRAND RELEVANCE działały według poniższych modeli:
- Model konsumentocentryczny – wręcz obsesyjne zainteresowanie konsumentem i jego życiem (patrz Netflix i jego behawioralne algorytmy wyszukiwarki/hiperpersonalizacja)
- Model pragmatyczny – czytelność marki w jej ekosystemie: jaka jest jej wizja, czym się wyróżnia, jak ma być odbierana przez jej konsumentów, po to, aby z łatwością podejmować decyzje strategiczne, taktyczne czy ekonomiczne dotyczące brandu (patrz Amazon i czytelność brandu w kontekście strategii biznesowej)
- Model transformacji – postrzeganie innowacyjności w szerszym kontekście niż tylko produktowym: nowe kanały dystrybucji, nowe propozycja wartości, nowa komunikacja etc. (patrz Apple i jego innowacyjność w każdym aspekcie funkcjonowania)
- Model inspiracyjny – zaangażowanie konsumenta w nowe kreatywne rozwiązania przy jednoczesnym podkreślaniu swojego historycznego dorobku (patrz Pixar i jego rewolucyjne rozwiązania animacji lub Levis i jego podkreślanie wieloletniego dziedzictwa)
Efektem końcowym strategii BRAND RELEVANCE jest oddanie się konsumenta marce. Zakochanie się w jej atrybutach, wartościach, korzyściach, jakie oferuje.
Marka staje się tak emocjonalnie ważna dla konsumenta, że nie potrafi bez niej żyć.
Umów się na bezpłatną, wstępną KONSULTACJĘ ONLINE
Magdalena Wieczorek
Managing Partner, Strategic Advisor
mobile: +48 728 306 530
mail: magdalena.wieczorek@ingoodstrategy.com