Search

I'GS In Good Strategy
  -  Wizytówka sieci   -  Jak sprzedawać 50 mln markowych kebabów rocznie?
Strategia i model biznesu Sweet Gallery - obrazek do wpisu blogowego

Zaawansowany franchising, next-level franchising? Czy kebaby w modelu subskrybcyjnym? Jak sieć franczyzowa Bafra Kebab będzie się dalej skalować, odpowiadając na trendy? Jak umożliwi swoim franczyzobiorcom rentowne wzrosty? I jak wykorzysta sprzyjający trend, że Ludzie jedzą teraz inaczej?

Od dłuższego czasu obserwuję rozwój franczyzy Sweet Gallery, największej już teraz sieci franczyzowej konceptów gastronomicznych w segmencie street food. I kibicuję z zaciekawieniem. To 4 koncepty: Lodolandia, Kołacz na Okrągło, SiGelato, Bafra Kebab.

 „Sweet Gallery chce stworzyć historię o najlepszych, markowych kebabach w klasie, totalnie dostępnych — wszędzie tam, gdzie ich nie ma lub prawie nie ma, czyli w małych miejscowościach.” – Monika Ferreira za Krzysztofem Olesiakiem

Innowacyjny model biznesu

Blisko 7 lat temu Operator Sieci rozpoczął rozwój rynkowy, wprowadzając na konkurencyjny już rynek lodowy kolejną markę lodową Lodolandia, jednak ubraną w zupełnie niespotykany dotąd model biznesu – koncept gastronomiczny w mobilnej przyczepie. Do tej pory była to raczej domena nadmorskich miejscowości i działalności typu no-name funkcjonujących na bardzo niewielką skalę.

Właściciele Sweet Gallery stworzyli zatem nową przestrzeń rynkową i mogli dzięki temu doskonale konkurować na rynku konceptów lodowych.

W ciągu 7 lat Spółka uruchomiła blisko 700 punktów w ramach swoich 4 konceptów gastronomicznych. Zanim znaleźli naśladowcy, Sweet Gallery zdążyła zbudować skalę w rynku lodów i rozwijać kolejne marki. Ruszyła także za granicę, rozwijając sieć w Rumunii.

To przykład naprawdę ciekawej gry strategicznej.

O aspiracji stworzenia najlepszej marki kebabów w klasie (i zdominowania kategorii)

Jakiś czas temu miałam przyjemność porozmawiać z Krzysztofem Olesiakiem, Współzałożycielem i Prezesem Sieci na temat ich rozwoju strategicznego. Opowiedział mi o swojej aspiracji stworzenia historii o najlepszych markowych kebabach w klasie, totalnie dostępnych – wszędzie tam, gdzie ich nie ma lub prawie nie ma, czyli w niszy małych miejscowości.

Dla swoich kebabów chce rozwinąć reputację jakościowych, przygotowanych ze zdrowych składników produktów. Najlepsza relacja ceny do jakości. Chce zdominować kategorię.

Fajnie ten model przelicza. Jeśli uda mu się przekonać sieć do jego ambitnych wskaźników w zakresie dotarcia i jednostkowej sprzedaży kebabów per unit, w ciągu 5 lat sieć Bafra Kebab może dojść do 1000 punktów, a ilość sprzedawanych kebabów wyniesie 50 milionów!! Kebab to w sieci bardzo wyostrzony, czytelny tzw. KPI skalowalności – silnik ekonomiczny, który odpowiednio powielalny (efektywnie przygotowywany i sprzedawany), pozwoli zarobić obu stronom w sieci – franczyzodawcy i franczyzobiorcy.

Niespotykana jak na polskie warunki skala i niekwestionowany sukces.

Gdzie tkwi tajemnica sukcesu?

Zastanawiając się nad tym jako Doradca, jest dla mnie czytelne, że ludzie nie wychodzą z sieci Sweet Gallery, bo bycie w sieci opłaca się im finansowo. Po prostu jest to model, który się spina, który zarabia – (10-15 tys. pln dochodu miesięcznego osiąga średnio franczyzobiorca).

Co wyróżnia Sweet Gallery na rynku, czyli 3 strategiczne przewagi konkurencyjne:

  • Ekonomika Jednostki (unit economic model): prosty, doskonale ułożony model operacyjny, oparty na zarządzanym centralnie supply chain i doskonale ułożonych procesach, zarabiający model – kompletna powielalność;
  • Niska bariera wejścia, bo wszystko jest w leasingu – wysoka skalowalność;
  • Format convenience (mega trend).

Wykorzystanie technologii w sieci

Czas pandemii był łaskawy na Sweet Gallery – dzięki modelowi gastronomicznemu sprzedaży z okienka tj. take away. Dodatkowo Firma rozwinęła kanał delivery – system składania i realizacji zamówień online. Franczyzobiorcy mogą z dnia na dzień uruchomić kanał delivery bez żadnych dodatkowych formalności.

Zdalna sprzedaż doskonale uzupełnia obsługę bezpośrednią i znacznie podnosi obroty poszczególnych punktów. Osoby korzystające z takiej możliwości bardzo często zamawiają więcej niż jeden produkt.

Wybierając swoją franczyzę, patrz na trendy

Trendy zmieniają globalny przemysł gastronomiczny. Pojawia się nowa dynamika kształtująca zachowania konsumentów i konkurencyjny krajobraz w różnych geografiach na całym świecie oraz we wszystkich kategoriach branży, od burgerów przez pizzę po steki, QSR i kawę.

Konsumenci oczekują teraz, że marki detaliczne i restauracyjne zapewnią im ten sam rodzaj doświadczenia i wygody, co firmy zajmujące się technologiami konsumenckimi: coroczne (lub szybsze) wprowadzanie produktów, ulepszenia cyfrowe, udogodnienia samodzielnego zamawiania i szybkość ulepszeń usług.

W branży gastronomicznej rośnie konkurencja i nie wszystko pochodzi z innych restauracji (obecnie sieci mają sklepy spożywcze, zestawy posiłków, food trucki i wiele innych, z którymi mogą konkurować).

Budując swoją strategię przyszłości, jako Liderzy czy to uznanych, czy wschodzących sieci restauracji trzeba zadać sobie pytanie, co się zmienia pod względem trendów konsumenckich, trendów żywieniowych, technologii restauracji, zmieniających się zachowań kulinarnych i wzorców konsumpcji, kategorii, segmentów, dynamiki konkurencji i warunków makroekonomicznych, które mogą mieć znaczenie dla naszych prognoz i przyszłą strategię.

 

Mobilny punkt gastronomiczny Bafra kebab

Sweet Gallery, właściciel sieci Bafra Kebab, to pionier na polskim rynku konceptów gastronomicznych w przyczepach

Jaki będzie ten następny poziom franczyzy, który poprowadzi Sieć do zawłaszczenia kategorii Kebabów?

Decydując się na franczyzę Sweet Gallery, koniecznie zapytajcie o Plan Strategiczny na następne 3 lata. Mnie ciekawi dziś szczególnie, jak Sieć przejdzie do naprawdę zaawansowanego wykorzystania technologii w przyszłych okresach, aby jeszcze bardziej poprawić efektywność i radzić sobie z wyzwaniami rosnącej skali?

Wkrótce zaprezentujemy kolejne wizytówki sieci partnerskich. Zapraszamy do obserwowania naszych kanałów.

 

Autor: Monika Ferreira

newsletter

Franczyza 2.0 Newsletter

To jest newsletter o budowaniu odważnych, przedsiębiorczych i trwałych organizacji sieciowych, które nastawione są na rentowny wzrost biznesu zarówno franczyzodawcy, jak i franczyzobiorcy.

Jeśli chcesz dowiedzieć się:

– Jak budować franczyzę nastawioną na rentowny wzrost biznesu zarówno franczyzodawcy jak i franczyzobiorcy?
– Dlaczego przedsiębiorcza sieć lepiej maksymalizuje zysk? I jaka to sieć?
– Jak dzięki kulturze współtworzenia i przedsiębiorczości rozwijać Franczyzobiorców 2.0 i Managerów 2.0 i dzięki temu ograniczyć rotację Partnerów we sieci?
– Jak skutecznie powielać rozwiązania franczyzodawcy na lokalnych rynkach franczyzobiorcy i dzięki temu prowadzić rentowny biznes?

To subskrybuj nasz newsletter.