I'GS In Good Strategy

strategic consulting for franchise chains
scaling up strategies
business models
strategic marketing consulting

Obserwuj nas

Search

Image Alt

Strategiczne doradztwo franczyzowe

Strategiczne doradztwo franczyzowe

Im lepsze pytanie, tym lepsza odpowiedź. – Takie założenie przyjmujemy dla naszych procesów doradczych. – Umiejętność odkodowywania rynków, branż, właściwe zrozumienie biznesu naszych klientów poprzez zadawanie odpowiednich pytań, to podstawa skuteczności w naszych procesach doradczych.

W praktyce doradztwa strategicznego I’GS In Good Strategy specjalizujemy się we franczyzie – w obszarze strategicznego rozwoju sieci franczyzowych. Pomagamy naszym klientom budować lub usprawniać systemy franczyzowe, tak, aby mogli skutecznie zarabiać a w długim terminie budować wartość ich firm.

O co chodzi firmie na dużym obrazku rynkowym?

Przedsiębiorcy i zarządy firm zgłaszający się z pomysłem zaprojektowania lub optymalizacji systemu franczyzowego czy strategii rozwoju franczyzy, mało kiedy zakładają, że #franczyza jest tzw. “poprzez” do realizacji długofalowej strategii wzrostu firmy. To już droga – sposób realizowania celów strategicznych, model zarabiania i osiągania wyników finansowych.
👉 Bo przecież pierwsze pytanie, które się nasuwa, to dlaczego nie rozwijać się w modelu sieci własnej albo w modelu hybrydowym? Skąd wybór franczyzy – może są lepsze modele?
👉 Aby to przesądzić i dobrze zaprojektować swój system franczyzowy, trzeba odpowiedzieć sobie na szereg pytań strategicznych, które prowadzą do wniosku, że u podstawy systemu franczyzowego warto postawić strategię podstawową.
➡️ Chodzi o to, aby angażując się w długim terminie w rozwój sieci franczyzowej, zbudować jak największą wartość dla wszystkich interesariuszy: udziałowców, inwestorów, właścicieli, zarządów, menedżerów. Ale też pracowników (talentów na rynku) i klientów. Tak się buduje najbardziej trwałe systemy franczyzowe.

Projektując systemy franczyzowe, szukamy odpowiedzi na pytanie, jak (z)budować długofalową wartość firmy w modelu franczyzy, co jest ważne na tej drodze, co się liczy, jak do tego podchodzić?

Jakie są zatem te kluczowe pytania strategiczne?

➡️ Jakie wschodzące koncepty i konkurentów powinniśmy mieć na radarze? Jak będą rozwijały się zachowania klientów i konsumpcja za 5 lat? – To pytania o rynek, trendy, rozwój społeczny, zrównoważony rozwój.
➡️ Jakie są Wasze działania różnicujące?
➡️ Czy działacie w niszy lub czy możecie ją stworzyć?
➡️ Czy mamy właściwe narzędzia i technologie? Jakie zasoby powinniśmy outsource’ować a jakie rozwijać inhouse?
➡️ Gdzie są zawieszone tzw. low hanging fruits, czyli rozwiązania w zasięgu ręki, które pomogą nam szybko nabrać rozpędu?
➡️ Jak ustawić strategię dalszej ekspansji?
➡️ Jakie największe ryzyka identyfikujemy i jak możemy je ograniczyć?
➡️ Jaka jest Wasza obietnica marki i jak jej zamierzacie dotrzymać?
➡️ Co będzie Waszą główną dźwignią rozwoju,
➡️ I wreszcie jaki jest Wasz silnik ekonomiczny (x) i zysk na x – we franczyzie podstawa (😊!)

Z kim pracujemy?

Franczyza to cały świat 😊, powiedziałam nie tak dawno pewnej dziennikarce a ona rzeczywiście skierowała na tę tezę szczególną uwagę. – Cały retail, gastronomia chodzą we franczyzie. Nowo wschodzące dynamicznie rozwijające się branże np. rynek energii (!), wychodzą z ofertami franczyzowymi.
👉 Rozumiemy wyzwania i potrzeby systemów franczyzowych a rynki potrafimy zwinnie odkodowywać.

Pracujemy zarówno ze wschodzącymi sieciami franczyzowymi, które potrzebują pomocy w zaprojektowaniu systemu franczyzowego, jak i z dojrzałymi dużymi sieciami franczyzowymi, dla których ważne jest poukładanie modelu operacyjnego sieci, na którym zarobi franczyzodawca i franczyzobiorca. – Dużym sieciom franczyzowym chodzi o ułożenie modelu operacyjnego franczyzy: rozwinięcie systemów zarządzania i systemów operacyjnych, dostosowanie i skaskadowanie zasobów, aby cała sieć mogła się dalej skalować. A wszystkim chodzi o najlepszy model zarabiania, który zdominuje branżę. W tym im pomagamy.

➡️ Skalowanie

Kluczowe obszary ekspertyzy w strategicznym doradztwie franczyzowym.
👉 O Architekturze Modelu Franczyzy i innych kluczowych kompetencjach

Pracując nad rozwojem systemów franczyzowych koncentrujemy się na czterech głównych obszarach zagadnień:
1️⃣ Tzw. Architekturze Modelu Franczyzy – to podstawowa konstrukcja modelu franczyzowego
2️⃣  Rozwoju strategicznym sieci franczyzowej
3️⃣ Zagadnieniach formalno-prawnych
4️⃣ Modelowaniu finansowym.

Chodzi nam o to, aby zaprojektować system franczyzowy oparty na najlepszym w klasie modelu zarabiania, zaplanować jego rozwój strategiczny i zabezpieczyć strategiczne cele biznesu w umowie franczyzy.

Jak wygląda proces konstruowania (czasem optymalizowania) systemu franczyzowego –
o rozwijaniu Architektury Modelu Franczyzy?

➡️ Identyfikacja przedmiotu franczyzy: definicja Systemu, na czym polega System, pozycja marki, formaty, geolokalizacja, obszary wyłączności.

➡️ Ocena bieżącego statusu sieci, w kierunku dalszego rozwoju: ilość placówek, wyniki finansowe placówki (z uwzględnieniem silnika ekonomicznego – głównej jednostki skalowania), status biznesu po Covid, potrzeby i wyzwania sieci i franczyzobiorców w sytuacji epidemii – dla nowych systemów, to rozmowa o projektowaniu wielkości sieci.

➡️ Pozycja celów strategicznych;

➡️ Model Operacyjny Sieci: know how w sieci, obowiązujące standardy, aktualna logika modelu operacyjnego: co dajemy franczyzobiorcom/ jak wspieramy, co egzekwujemy / co przechwytujemy w formie przychodu, forma przekazywania know how franczyzobiorcom, system szkoleń i komunikacji w sieci.

➡️ Model zarabiania sieci: Na czym ta sieć zarabia? Na czym zarabia franczyzodawca i franczyzobiorca? Opłaty franczyzowe, łańcuch wartości.

Pozostałe kluczowe kompetencje w naszej Praktyce: W czym jeszcze możemy Ci pomóc?

Budowanie sieci franczyzowej to nie tylko umowa franczyzy

Budowanie sieci franczyzowej to nie tylko umowa franczyzy i zastrzeżenie znaków towarowych i na tej bazie rozwijanie sieci. Kwestie formalno – prawne to dopiero (ważna) rama. Budowanie sieci franczyzowej to poukładanie biznesu tak, aby na naszym doświadczeniu i sukcesie wyrastały sukcesy rynkowe partnerów franczyzowych. To konkretna odpowiedzialność za bezpieczeństwo biznesu nie tylko swojego, uzasadniona konkretnym pakietem wiedzy, w którą musimy stale wyposażać naszych franczyzobiorców. A umowa franczyzy powinna zabezpieczać “interesy biznesu” – obu stron i sprawną realizację modelu operacyjnego, stymulując bezpieczny rozwój sieci.

Zapraszamy na wstępne bezpłatne konsultacje do naszej praktyki I’GS In Good Strategy. Pomogą one uporządkować myślenie, zdiagnozować potrzebę biznesu i zaproponować najbardziej optymalne podejście w zakresie strategicznego doradztwa franczyzowego.

Rejestracja: Wstępna bezpłatna konsultacja

W czym możemy Ci pomóc?

 1. Stworzenie modelu sieci franczyzowej – Architektura Modelu Franczyzy
 2. Stworzenie modelu finansowego sieci franczyzowej
 3. Strategia skalowania sieci franczyzowej
 4. Strategie wyjścia na rynki zagraniczne
 5. Strategia wprowadzenia na rynek polski zagranicznej marki
 6. Strategiczny Model Marketingu, jako model wzrostu sieci franczyzowej
 7. Strategiczny Model Operacyjny sieci franczyzowej – planowanie strategiczne i system zarządzania efektywnością w sieci
 8. Strategia Innowacji i digitalizacja sieci franczyzowej
 9. Od strategii rozwoju marki, przez Model Kultury Organizacyjnej po Employer Branding Franczyzodawcy
 10. Personal Branding Liderów sieci franczyzowej
 11. Stworzenie umowy franczyzy
 12. Zabezpieczenie strategicznych celów biznesu w umowie franczyzy
 13. Podręcznik Operacyjny
 14. Audyt modelu sieci franczyzowej i rekomendacje zmian strategicznych

W czym pomagamy?