Odpowiedź na pytanie o skalowalny model biznesowy sieci franczyzowej uwzględnia długofalowy rozwój biznesu zarówno franczyzodawcy jak i franczyzobiorców. – To na czym zarabiała będzie firma franczyzodawcy i firmy jego franczyzobiorców, będzie kluczowym czynnikiem trwałości sieci w długim terminie.
Jak zatem zaprojektować skalowalny model biznesowy, który będzie kluczem do zarabiania pieniędzy zarówno dla franczyzodawcy jak i franczyzobiorcy?
Dynamiczny rozwój sieci Żabka, blisko 6 tys. sklepów, 2,2 mln klientów obsługiwanych każdego dnia, to przede wszystkim efekt skalowalnego modelu biznesowego, który zapewnia Żabce doskonałą dynamikę rozwoju. Spektakularny ruch do przodu umożliwiła Żabce nowa strategia związana z objęciem stanowiska prezesa przez Tomasza Suchańskiego. W ostatnim wywiadzie udzielonym Piotrowi Cegłowskiemu z magazynu „Manager” Prezes Suchański opowiadał, jak trzy lata temu objął stanowisko prezesa i zapytał współpracowników: „Jak długo Żabka ma działać, kierując się dotychczasowymi zasadami? Czy będzie w stanie konkurować z liderami rynku spożywczego, proponując podobną ofertę?” – to wszyscy byli zgodni, że nie. Dzisiaj Żabka działa w modelu stanowiącym połączenie handlu tradycyjnego i nowoczesnego, dzięki modernizacji, zmieniła się tworząc format w duchu modern convenience, bazując w dużej mierze na rozwoju kategorii produktów QMS (Quick Meal Solutions). Rozwija się, uwzględniając zmiany społeczne, technologiczne, styl życia i potrzeby klientów.
Rozwijanie skalującej się sieci franczyzowej jest dla franczyzodawcy wyzwaniem o znaczeniu strategicznym.
Od czego zacząć? – Propozycja wartości dla klientów w sieci franczyzowej
Dobrze, jeśli Franczyzodawca zadba o właściwą propozycję wartości nie tylko dla swoich klientów, jakimi są franczyzobiorcy, ale też o propozycję wartości dla klientów końcowych sieci. Zrównoważona propozycja wartości w skalowalnym modelu biznesowym powinna przecież uwzględniać zarówno długofalowy rozwój franczyzodawcy jak i franczyzobiorcy. – To na czym (czy i jak szybko) zarabiała będzie firma franczyzodawcy i firmy jego franczyzobiorców, będzie kluczowym czynnikiem trwałości niejednej sieci. Krótko mówiąc, franczyzobiorca musi chcieć pozostać w sieci, musi mu się opłacać a franczyzodawcy musi się opłacać go w sieci utrzymywać.
Podążając za trendami i zmianami społecznymi, nowymi nawykami i stylem życia klientów franczyzodawca znacznie lepiej zrozumie potencjalne archetypy swoich klientów i zaprojektuje dla nich skuteczną dla rozwoju ich biznesu propozycję wartości. W przypadku franczyzobiorcy będzie ona obejmowała wszystko, co dostanie on w ramach uczestnictwa w sieci: od rozwiązań, wzorów, narzędzi, know how, systemu wsparcia w rozwoju biznesu, po dostęp do technologii, innowacje, siłę marki, aż wreszcie po środowisko funkcjonowania: wartości i kulturę organizacyjną, która będzie napędzała jego efektywność. – Prędzej czy później wielu przedsiębiorcom działającym w sieci wydaje się, że sami, poza siecią, też by dobrze dali radę. Sztuką w działaniu rynkowym franczyzodawcy jest zatem stworzyć taką propozycję wartości i rozwinąć prawdziwą kulturę inspiracji w sieci, aby ludzie chcieli w sieci pozostawać, aby stale dostrzegali w tym wartość. Wtedy biznes sieciowy będzie się skalował.
Jak zatem zaprojektować skalowalny model biznesowy, który będzie kluczem do zarabiania pieniędzy zarówno dla Franczyzodawcy jak i Franczyzobiorcy?
Cele strategiczne
Projektowanie skalowalnego modelu biznesowego to najpierw wiele pytań strategicznych dla franczyzodawcy.
Bez strategii się nie da. Sformułowanie przejrzystej strategii, która odróżniałaby sieć franczyzową od konkurencji to – wraz z silną kulturą opartą na podstawowych wartościach, zdolną do spełnienia obietnicy marki – najważniejsze zadanie każdej sieci franczyzowej, której zależy na zwiększaniu skali (V.Harnish).
Kto tworzy człon Waszych klientów i jakie 3
obietnice im składacie? – Jak określić obietnicę marki i jak ją spełnić,
żeby odróżnić się od konkurencji?
Jak określić
czynnik odróżniający od konkurencji – czyli czego Twoja konkurencja nie
zrobi, nie narażając się na duży wysiłek albo koszty?
Jak dostarczać swoje produkty i usługi, żeby konkurencja nie miała praktycznie żadnych szans na skopiowanie Waszego modelu?
Czy będziecie działali w niszy i czy możecie ją stworzyć?
Jak zaprojektować Wasze wartości, aby stały się fundamentem Waszej Firmy?
Model biznesowy powinien adresować wszystkie cele strategiczne i wspierać ich realizację.
Efektywność systemowego operowania w Sieci
Jak już zdefiniowane są założenia i cele strategiczne, dalej
myślenie o skalowaniu sieci wyraża się poprzez system działania czy
lepiej system operowania w ramach sieci i związane z nim narzędzia
skalowania. Pozwolą one wdrożyć założenia strategiczne i sprawią, że
rynek je odczyta.
I to zarówno po stronie franczyzodawcy jak i franczyzobiorcy.
Bo
właśnie na poziomie „działań” biznesowych dochodzi do faktycznego
zróżnicowania firm i właśnie tam ujawnia się model biznesowy (Porter).
Jak zatem rozwijać skalowalną infrastrukturę sieci franczyzowej:
systemów zarządzania i systemów operacyjnych, które poradzą sobie z
wyzwaniami komunikacyjnymi i decyzyjnymi w fazie rozwoju?
Jak
strategicznie opowiadać o Organizacji na rynku, aby stale pozyskiwać
nowych klientów, talenty, ambasadorów marki i inne ważne relacje dla
rozwoju biznesu?
To tylko wybrane pytania, które składają się na proces budowania skalowalnego modelu biznesowego i stanowią o tym, że niektóre firmy odnoszą sukces a inne nie.
Nasze podejście – Strategiczny Model Sieci Franczyzowej jako model wzrostu
Pracując z zarządami, spółkami, new biznesami, przedsiębiorcami, menedżerami, którzy swój dalszy rozwój rynkowy upatrują w modelu sieci franczyzowej, wspólnie szukamy odpowiedzi na wszystkie pytania strategiczne i projektujemy rozwiązania, tak, aby ich Strategiczne Modele Sieci Franczyzowej były ich modelami wzrostu.
Proces doradczy przebiega w etapach i uwzględnia potrzeby naszych Klientów i ich poziom ich rozwoju organizacyjnego w rozwijaniu skalowalnego modelu biznesowego:
Etap 1 Mapujemy cele strategiczne i / lub (gdy firma nie ma zaprojektowanej strategii długofalowego rozwoju) wypracowujemy strategię, z której dalej wyprowadzamy model biznesowy franczyzodawcy i franczyzobiorcy.
Etap 2 Projektujemy proces zarządzania efektywnością i rozwój skalowalnej infrastruktury sieci franczyzowej.
Etap 3 Budujemy Strategiczny Model Marketingu jako sposób zarządzania rozwojem sieci franczyzowej, sposób opowiadania o niej na rynku.
Etap 4 Wypracowujemy inspirującą Kulturę Organizacyjną Sieci Franczyzowej – bazującą na wartościach, które będą stanowiły jej fundament, odpowiadając jednocześnie na pytanie, jak zatrzymać franczyzobiorców w sieci.
Zapraszam do zaprojektowania ze mną Strategicznego Modelu Rozwoju Sieci Franczyzowej jako model wzrostu.
Szczegóły: monika.ferreira@ingoodstrategy.com