I'GS In Good Strategy

strategic consulting for franchise chains
scaling up strategies
business models
strategic marketing consulting

Obserwuj nas

Search

I'GS In Good Strategy
  -  Ogólne   -  Intencyjne uczenie i korporacyjny uniwersytet, czyli jak popychać biznes do przodu.

Jak skutecznie zaangażować się w rozwój ludzi i rozwinąć kulturę tzw. uczenia intencyjnego #IntentionalLearning, czyli nastawionego na realizację zamierzonych celów organizacji?

We franczyzie chodzi o to, aby dystrybucja wiedzy i rozwój kompetencji w ramach sieci pozwoliły nam realizować strategiczne cele wzrostowe biznesu franczyzodawcy i franczyzobiorcy.

Kultura uczenia jest jedną z głównych cech szybko rozwijających się organizacji sieciowych. – Działa ona jak motor wzrostu, innowacji i rentowności. W bardziej dojrzałych organizacjach uczenie jest czasem osadzone na tzw. uniwersytetach korporacyjnych — wewnętrznych akademiach, których programy dostosowane są do potrzeb zmieniającego się otoczenia i adaptacyjności biznesu.

Wg badań OCC Mundial, które przytacza Daniel Marcos w artykule dla Entrepreneur Media, do 2019 jednak tylko 11% firm inwestowało środki w szkolenie swoich zespołów. A na rynku wygrywają ci, którzy najszybciej się uczą i dostosowują. – Na edukacji można naprawdę budować przewagę konkurencyjną.?

Dlaczego uczenie we franczyzie jest szczególnie ważne?

Franczyza jako model działania w biznesie JEST O ZARABIANIU NA POWIELALNOŚCI WIEDZY na rynkach lokalnych. Edukacja, czyli ciągłe uczenie powinna być tu zatem podstawą modelu operacyjnego. – Chodzi o to, aby franczyzobiorca potrafił zarobić na doświadczeniu sieci, a franczyzodawca powinien go tego nauczyć.

Franczyzobiorcy nieustannie pytają, jak zastosować wiedzę w praktyce. – Wyzwaniem we franczyzie jest zatem przekształcanie wiedzy na konkretne zdolności franczyzobiorców, które wykorzysta w praktyce biznesu.

Wiedzę we franczyzie warto przełożyć na rozwój takich kompetencji, które wpływają na:
– osiąganie celów rozwojowych człowieka – franczyzobiorcy (to motywacja, zaangażowanie)
– osiąganie celów rozwojowych organizacji (chodzi o podpięcie kompetencji do realizacji celów strategicznych i operacyjnych).

Jak zatem budować intencyjne uczenie w sieci franczyzowej, czyli Strategiczne Modele Edukacji wspierające wzrost biznesu?

Budując modele edukacji z sieciami franczyzowymi, lubię wspomóc się modelem kultury uczenia 3x3x3 (3 goals, 3 months, 3 people), który stworzył McKinsey & Company.

Model 3x3x3 zachęca do zdefiniowania trzech celów rozwojowych w okresie trzech miesięcy, angażowania trzech innych osób do wspierania Cię (jako jednostki) i rozliczania w tych celach.

Patrząc praktycznie, zawsze w optyce biorcy i dawcy licencji:

1️⃣ Określ, co dziś naprawdę będzie generować wartość dla firmy.
2️⃣ Ustal kluczowe cele strategiczne i operacyjne (Wasz focus).
3️⃣ Targetuj rozwój, ale nie przegap szans, nie ograniczaj się.
4️⃣ Ogranicz się w czasie, warto jednak aby timing współgrał z naturalnym rytmem organizacji w biznesie (sprinty kwartalne, roczne).
5️⃣ Zabierz w tę podróż ludzi z doświadczeniem, nie idź sam.

newsletter

Franczyza 2.0 Newsletter

To jest newsletter o budowaniu odważnych, przedsiębiorczych i trwałych organizacji sieciowych, które nastawione są na rentowny wzrost biznesu zarówno franczyzodawcy, jak i franczyzobiorcy.

Jeśli chcesz dowiedzieć się:

– Jak budować franczyzę nastawioną na rentowny wzrost biznesu zarówno franczyzodawcy jak i franczyzobiorcy?
– Dlaczego przedsiębiorcza sieć lepiej maksymalizuje zysk? I jaka to sieć?
– Jak dzięki kulturze współtworzenia i przedsiębiorczości rozwijać Franczyzobiorców 2.0 i Managerów 2.0 i dzięki temu ograniczyć rotację Partnerów we sieci?
– Jak skutecznie powielać rozwiązania franczyzodawcy na lokalnych rynkach franczyzobiorcy i dzięki temu prowadzić rentowny biznes?

To subskrybuj nasz newsletter.