I'GS In Good Strategy

strategic consulting for franchise chains
scaling up strategies
business models
strategic marketing consulting

Obserwuj nas

Search

I'GS In Good Strategy
  -  Ogólne   -  Twoja innowacyjność Franczyzodawcy. Jak zarobić na innowacyjności w sieci franczyzowej?

Cena, to dużo więcej, niż liczba wyrażona w dolarach, to wskazówka, czego i jak chce klient. – Gotowość klienta do zapłaty jest założeniem, na którym budowane być powinny innowacyjne rozwiązania rynkowe.

Powszechnie znany przedsiębiorca, innowator i miliarder Elon Musk, uważa, że najważniejszą przyczyną klęski na polu innowacji jest ignorowanie oceny gotowości klienta do zapłaty za produkt w momencie przystąpienia do jego realizacji.

Firma doradcza Simon – Kucher & Partners, która co dwa lata przeprowadza największe na świecie badanie cen, podsumowuje, że aż 72% innowacji wprowadzanych na rynek zakończyło się niepowodzeniem.
Jak zatem poprawiać wyniki sprzedaży i zyski dzięki wdrożeniu doskonałych strategii monetyzacji innowacji?  
Budując nasze rozwiązania zawsze trzeba zadać sobie pytanie czy ta innowacja się zmonetyzuje. Czy ta inwestycja się zepnie?

O innowacyjności wyrażonej poprzez transformację cyfrową

Sporo ostatnio zajmuję się tematem innowacyjności w sieciach franczyzowych. W sieci franczyzowej wyraża się ona w dużej mierze poprzez transformację cyfrową.

W sieci nie chodzi tylko o produkt, usługę czy technologię dla klienta końcowego.
Chodzi o System organizacji działalności rynkowej firmy. Wyzwaniem franczyzodawcy jest zatem innowacyjność systemu franczyzowego, aby sieć rosła.

Temat zgłębiam teraz praktycznie, pracując w projekcie doradczym z #MalkaKafka nad mapowaniem strategii transformacji cyfrowej jej sieci franczyzowej restauracji wegańskich TLV Urban Food by Malka. Malka mocno digitalizuje sieć, aby rozwinąć jak najbardziej skalowalny, zwinny model operacyjny. Chce przyjmować pod swój brand restauracje, które szukają wzmocnienia po tym niełatwym czasie kryzysu. Zależy jej, aby dokonując rebrandingu, restauratorzy przyłączyli się do dojrzałej operacyjnie innowacyjnej sieci, o zdrowych fundamentach, zarówno finansowych, jak i operacyjnych. Dającej szansę na zbudowanie rentownego biznesu gastronomicznego.

O transformacji cyfrowej sieci franczyzowej, która wspiera jej wzrost, stymuluje skalowanie będę szeroko mówiła 27 maja jako prelegent na konferencji #MITSloanManagement Review Polska Recovery, Adaptation, Technology.

Odzyskać kontrolę nad procesem innowacji. Unikatowe podejście ekspertów Simon – Kucher & Partners

Szukając ekspertyz rynkowych w temacie, zetknęłam się ostatnio z bardzo ciekawym podejściem do zarabiania na innowacyjności.
W wydanej przez #ICANInstitue książce #MonetyzacjaInnowacji M.Ramanujam i G.Tacke ekspertów Simon – Kucher & Partners, pokazują oni, jak projektować oraz wyceniać produkty i usługi, aby odniosły finansowy sukces.

W książce prezentują przykłady firm, które odniosły ogromne korzyści z projektowania i rozwijania swoich nowych produktów opartych na cenie, jak chociażby #Linkedin, #Swarovski, #Uber czy #Porsche.

Przekonują do przyjęcia nowego paradygmatu, który mówi o tym, że „wiedza czy klienci są gotowi zapłacić za twoją innowację zanim przeznaczysz na jej stworzenie i uruchomienie zbyt wiele zasobów, znacząco podniesie twoje szanse na sukces (…) Większość organizacji odkłada decyzje związane z marketingiem i ustalaniem ceny na sam koniec całego procesu innowacji, kiedy nowy produkt czy usługa (a w sieci franczyzowej System) jest już gotowy. Rozpoczynają długą i kosztowną podróż związaną z rozwojem produktu, zakładając, ale nie mając pewności, że innowacja przyniesie zyski”.

„W większości firm (…) rozwój produktu przebiega następująco: zaprojektować, stworzyć, zareklamować, wycenić. (…). Tymczasem M.Ramanujam i G.Tacke mówią: najpierw zareklamuj i określ cenę, potem zaprojektuj, a na koniec zbuduj”.

Innymi słowy, porozmawiaj z klientem, zaprojektuj produkt, opierając się na jego cenie, którą klient będzie chciał Ci zapłacić. Którą będzie mu się opłacało zapłacić.

Czym jest innowacja w sieci franczyzowej i do czego się może przydać?

Na innowację sieci franczyzowej dobrze spojrzeć przez dwa filtry. Z jednej strony klasycznie, z perspektywy oferowanych przez nią produktów, usług czy technologii do klienta końcowego. Z drugiej strony, co jest kluczowe, przez filtr innowacji w zakresie organizacji jej działalności rynkowej. W tym artykule chciałabym właśnie zwrócić uwagę na ten drugi aspekt, bo jest on tzw. inherentnym czynnikiem franczyzy. Dlaczego? Bo w modelu działania rynkowego jakim jest franczyza chodzi przede wszystkim o System – model operacyjny. Wiele sieci się wysypuje, bo nie mają dojrzałości modelu operacyjnego. Nie ma ułożenia. Nie wiadomo, jak optymalnie odzyskać zainwestowane w organizację Systemu środki w formie przychodu.

Optymalnie zaprojektowany System, u którego podstawy będzie model operacyjny oparty na nowoczesnych technologiach, pozwoli monetyzować inwestycje w rozwój sieci i zagwarantuje jej stabilny wzrost i skalowanie.

Czy jesteś Innowacyjnym Franczyzodawcą?

Projektując innowację Systemu – modelu operacyjnego w sieci franczyzowej, warto przyłożyć proponowane przez Ramanujam’a i Tacke podejście.
Można wtedy spojrzeć na nasze innowacyjne myślenie o rozwoju Systemu z perspektywy czterech kategorii czynników wpływających na niepowodzenie innowacji. I uniknąć błędów:

  1. Nadmiar funkcji – kiedy dajesz za dużo, a dostajesz za mało – Czy Twój System nie jest zbyt kosztowny, skomplikowany i chaotyczny?
  2. Miniwacja – kiedy prosisz o zbyt mało, dostajesz niewiele – Czy właściwie wyceniasz rynkowo wartość dla twoich klientów?
  3. Ukryty klejnot – jeśli nie poszukasz, to nie znajdziesz – Może masz rewolucyjne rozwiązanie, którego nie dostrzegasz a które mogłoby pomóc ci zdominować branżę?
  4. Żywy trup – kiedy nikt nie potrzebuje Twojego produktu. – Czy twoje rozwiązanie jest w ogóle potrzebne?

Związanie się z Innowacyjnym Franczyzodawcą ma znaczenie

Aby zapewnić rozwój sieci franczyzowej, franczyzodawcy muszą zapewnić rozwiązania, które będą wspierać jej rentowność. Po obu stronach, franczyzodawcy i franczyzobiorcy. Rozwiązania muszą więc dotyczyć z jednej strony działalności operacyjnej samego franczyzodawcy. Chodzi o optymalnie innowacyjnie zorganizowany System, pozwalający na właściwe przekazywanie know how franczyzobiorcom, rozwijanie kompetencji partnerów w sieci, zapewniający przewagę konkurencyjną i egzekwowanie standardów od uczestników sieci.

Z drugiej strony chodzi o wspieranie rentowności franczyzobiorców poprzez inicjatywy ograniczające koszty, innowacje technologiczne, aplikacje, programy lojalnościowe, kasy samoobsługowe… Sieć musi odpowiadać na potrzeby zmieniającego się rynku konsumentów. Rozwijać się razem z rynkiem.

Na koniec dnia jednak chodzi o to, aby zarówno franczyzodawca jak i franczyzobiorca mogli odzyskać inwestycję w innowację w formie przychodu od klientów. Rozmowa z franczyzobiorcami, naszymi klientami, pomoże nam wypracować realizowalny model.

Jak mówią Ramanujam i Tacke, zwycięski przepis na innowację, stosowany przez młode i doświadczone przedsiębiorstwa, polega jednak przede wszystkim na umiejętności odgadnięcia, czego klienci oczekują od nowego produktu oraz ile zechcą za niego zapłacić.

Zapraszam do wstępnej bezpłatnej konsultacji o możliwościach podejścia do skalowania Waszej Firmy.

Monika Ferreira
Managing Partner, Strategic Advisor

mobile: +48 570 220 035
mail: monika.ferreira@ingoodstrategy.com

newsletter

Franczyza 2.0 Newsletter

To jest newsletter o budowaniu odważnych, przedsiębiorczych i trwałych organizacji sieciowych, które nastawione są na rentowny wzrost biznesu zarówno franczyzodawcy, jak i franczyzobiorcy.

Jeśli chcesz dowiedzieć się:

– Jak budować franczyzę nastawioną na rentowny wzrost biznesu zarówno franczyzodawcy jak i franczyzobiorcy?
– Dlaczego przedsiębiorcza sieć lepiej maksymalizuje zysk? I jaka to sieć?
– Jak dzięki kulturze współtworzenia i przedsiębiorczości rozwijać Franczyzobiorców 2.0 i Managerów 2.0 i dzięki temu ograniczyć rotację Partnerów we sieci?
– Jak skutecznie powielać rozwiązania franczyzodawcy na lokalnych rynkach franczyzobiorcy i dzięki temu prowadzić rentowny biznes?

To subskrybuj nasz newsletter.