Wiele osób, myśląc o franczyzie, najpierw skupia się na aspektach prawnych. Chociaż są one z pewnością ważne, nie jest to najważniejsza rzecz do zrozumienia w przypadku franchisingu.
Budowanie, rozwijanie, prowadzenie sieci franczyzowej to przede wszystkim strategicznie zaprojektowany model sieci franczyzowej – sprawdzona koncepcja zyskownego biznesu i warunków współpracy dla franczyzobiorców, które pozwolą obu stronom czerpać zyski z prowadzonej działalności i współpracy we franczyzie.
Umowa franczyzy musi zabezpieczać interes biznesu (umowa franczyzy jest o biznesie).Dobrze ustawiony model sieci franczyzowej (w swoich procesach doradczych Monika Ferreira nazywa to Architekturą Modelu Franczyzy) jest podstawą założeń do umowy franczyzy i do struktury podręcznika operacyjnego. Podręcznik powinien być opisem modelu operacyjnego sieci.
Franchising jest o tym, jak zorganizowany jest biznes.
- Jak franczyzodawca wspiera swoich franczyzobiorców?
- Jak spełnia swoje zobowiązania w zakresie dostarczania modelu biznesu, produktów i usług?
- Czy realizuje powyższe, w oparciu o systemowe zwinne zarządzanie i ciągły transfer wiedzy?
A co najważniejsze, franczyza dotyczy relacji, jakie franczyzodawca ma z jej franczyzobiorcami.
Franczyza jest więc o relacji i o przestrzeni współpracy, opartej na kulturze współtworzenia.
Więcej informacji o najlepszych praktykach budowania przedsiębiorczych i zyskownych sieci możecie przeczytać w książce Monika Ferreira Franczyza 2.0 Strategie skalowania sieci franczyzowych.
Kup książkę tutaj: book.ingoodstrategy.pl